SAGLIKLI YÜRÜYÜŞÜN ADRESİ DİVLİT YANARDAGI OLDU « Ege Denge

22 Ocak 2022 - 23:02

SAGLIKLI YÜRÜYÜŞÜN ADRESİ DİVLİT YANARDAGI OLDU

SAGLIKLI YÜRÜYÜŞÜN ADRESİ DİVLİT YANARDAGI OLDU
Son Güncelleme :

17 Nisan 2019 - 6:30

54 views

Kula İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dünya Sağlık Haftası nedeniyle

Kula Jeopark alanı içerisinde yer alan, Sandal mahallesin  deki Divlit Yanarda gına  “Sağlıklı Yaşam ve Fiziksel Aktivite” temalı yürüyüş düzenleyerek toplumda farkındalığı ortaya koymak için  Unesco’nun 99 cu Türkiye’nin ilk  jeopark alanında sağlıklı yaşam yürüyüşü gerçekleştirildi, yürüyüşe Gençlik ve spor İlçe Müdürü İbrahim Özel, Millî Eğitim Şube Müdürü Hüseyin İzci Sağlık çalışanları Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kula İlçe Sağlık Müdürü  Dr.Güldane KAÇAR yaptığı açıklamada

Sağlık Bakanlığımızın belirlediği bu günde amaç 10 bin adım atmaktır. Bu bizim postacı yürüyüşü olarak bildiğimiz tempolu 40-45 dakika süren bir yürüyüştür, bu yürüyüşün düzenli olarak her gün yapılması gerekmektedir.

Kaçar düzenli yürüyüşün bize faydaları, En başta vücut ağırlığımızı korumamıza yardımcı olur, obeziteden korur. Obezite ile artan birçok kronik hastalığın ortaya çıkmasını önler veya geciktirir. Örneğin; açık alanda düzenli yürüyüş yaptığımızda kan basıncımız düzene girer; ritmik kasılıp gevşeme olacağı için damarların elastikiyeti korunur, hipertansiyon gelişmesini engeller, damarlarda pıhtı oluşumunu engeller, kalp kasını besleyen koroner damarların tıkanmasını engellediği için kalp krizi riskini azaltır. Aynı şekilde beyine giden damarların kanlanmasını artırır; pıhtılaşmayı önlediği için inme riskini azaltır. Beyine daha iyi oksijen taşıdığı için bir tür unutkanlık hastalığı olan Alzheimer hastalığının gelişimini geciktirir. Son yapılan araştırmalara göre Parkinson hastalarının üzerinde olumlu etkileri tespit edilmiş ve hastaların daha düşük doz ilaçla yaşamını idame edebildikleri gözlemlenmiştir.

Açık havada düzenli yürüyüş hava yollarının elastikiyetini koruduğu, oksijen alış-verişini arttırdığı ve akciğer kapasitesini arttırdığı için astım hastalarının da daha az atakla, daha az ilaçla yaşamını sürdürdüğü belirlenmiştir.

Düzenli egzersiz, açık alanda düzenli yürüyüş obeziteden korunmakla birlikte omurga ve eklemlere yapılan baskıyı azaltır, boy uzamasına yardımcı olur, eklemlerimizin daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca açık alanda düzenli egzersiz yürüyüş mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin hormonunun salınımını arttırır.

Bütün amacımız sağlıklı bir nesil yetiştirmek, sağlıklı bir yaşam sürmek için düzenli yürüyüşü bir alışkanlık haline getirmeye çalışmaktır.

Her işin başı sağlık, sağlığın yolu düzenli yürüyüş, yeterli ve dengeli beslenmek, sigara gibi zaralı alışkanlıklardan uzak durmaktan geçer.

Sayın Kaymakamımız Kemal DURU`ya, Kula Belediyesine, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Kula Gençlik ve Spor Müdürlüğüne, yürüyüşümüze katılan tüm katılımcılara öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.