ÇALIŞAN KADINLAR 8 MART’TA NEDEN İZİNLİ SAYILMIYOR? « Ege Denge

22 Ocak 2022 - 23:09

ÇALIŞAN KADINLAR 8 MART’TA NEDEN İZİNLİ SAYILMIYOR?

ÇALIŞAN KADINLAR 8 MART’TA NEDEN İZİNLİ SAYILMIYOR?
Son Güncelleme :

18 Ocak 2021 - 15:27

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öyle kutlanacak bir gün değil. Aslında hüzünle anılacak bir gündür. Peki, 1 Mayıs’ta kutlanan işçi bayramında tüm işçiler izinli sayılırken bu özel günde kadınlar neden çalıştırılıyor. Yetkililer, süslü mesajlarla kutlamak yerine bu günün anısına çalışan tüm kadınların izinli sayılması daha doğru olmaz mı?

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Siyasilerden tutunda birçok kurum ya da kuruluş bu özel günde yayınladığı mesajlarla veya bu özel günün anısına indirime giden mağazalar da hazırladıkları temalarla bu günün önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını, bu davranışların gün geçtikçe arttığını görüyoruz görsel yada yazılı basın bültenlerinde.

Bütün bu kutlamalara istinaden Peki Kadınlar Günü’nün dünya tarihindeki yeri nedir, ilk olarak hangi tarihte hangi olayın ardından anılmaya başlandı. Bu konularda ne kadar bilgimiz var buda ayrı bir muamma. 8 Mart’ta Dünya Kadınlar günü anılacak bir gün olmaktan çıktı, bayram havasında kutlanan bir gün oldu. Kadınlara hediyeler alarak, Mağazaların indireme gitmesi ve üç beş süslü cümleyle günü kutlayan siyasilerin mesajları ile kadınların tüm sorunlarını halledilmiş mi oluyor acaba?

Her sene 8 Mart’ta kutlanan günün ne anlama geldiğini bilmeyen o kadar kadınımızın olması, günün kutlanacak bir günden öteye anılacak bir gün olduğunu bilmeyen vatandaşın çokluğu, kadınlarımıza verilen değerin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmakta.

Her yıl çiçeklerle, süslü kutlama mesajlarıyla kutlanan günün ne anlama geldiğine bir göz atmak gerekirse, İşte “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” hakkında Google amcadan öğrendiğimiz merak edilen tüm bilgiler. 1908 ekonomik krizinden sonra ücretler epey düşmüş, kullanılan iğne-iplik, elektrik ve oturulan sandalyelerin ücreti işçilerden kesilmeye başlanmıştı. 65 saate varan haftalık çalışma süreleri bazen 75 saate çıkıyordu. Triangle fabrikasının sahipleri Harris ve Blanck, sendika karşıtı tutumlarıyla tanınıyordu.1909 sonbaharında 150 sendikalının işine son verilmişti. 22 Kasım 1909’da, İLGWU’ya bağlı Local 25 Sendikası, genel grev çağrısı yaptı. Temel talepleri, alt işveren (o dönemdeki taşeronluk) uygulamasına son verilmesi; 52 saatlik çalışma haftası; günlük ücretsiz fazla mesainin 2 saati aşmaması; ücretlerde yapılan malzeme ve elektrik bedeli kesintilerine son verilmesiydi. ABD tarihi belgelerinde “en büyük kadın grevi” olarak adlandırılan grev, Şubat 1910’da sona erer. Çoğu talepleri kabul edildi. Sadece Triangle Gömlek Firması hariç.

Takvimler 1911’in 25 Mart’ını göstermektedir. Asch binasının son üç katında faaliyet gösteren Triangle Gömlek Firması’nda sönmemiş bir sigara izmaritinden kaynaklandığı tahmin edilen yangın, sekizinci katta başladı. Kağıt ve kumaş artıklarıyla dolu olan atölyede yangın hızla yayıldı ve önce dokuzuncu katı sonra onuncu katı sardı. Çıkan yangın pek çok işçiye mezar oldu. Hayatını kaybeden 146 kişiden 129’u kadın, bunların 48’i sendika üyesiydi. 5 Nisan’da 80.000 bin kişilik bir cenaze yürüyüşü düzenlendi. Kadın Sendikalar Birliği ve Local 25 Sendikası matem yürüyüşünü protestoyla birleştirdi. Yüzbinlerce işçi o gün iş bırakarak protesto yürüyüşüne katıldı.

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını Clara Zetkin önerdi. 
1910 yılında II. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplandı. Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi. Dünya Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de anıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.