COÇUK ŞENLİGİ GÖRSEL ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ

COÇUK ŞENLİGİ GÖRSEL ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ

ABONE OL
Haziran 6, 2021 15:35
COÇUK ŞENLİGİ GÖRSEL ŞÖLENE DÖNÜŞTÜ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kula Bekir Sacide Filiz Keleş Oğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (BSFK MTAL) öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 23 Nisan Çocuk Şenliği, Çocuk gelişimi ve Eğitimi alanı tanıtım etkinliği Kula Kültür merkezinde gerçekleştirildi.

Protokol dışında salonun tamamı Okul Öncesi Eğitim Gören Öğrenciler tarafından dolduruldu Bekir Sacide Filiz Keleş Oğlu Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırlayıp sunmuş olduğu program görsel bir şölene dönüştü.

Programa İlçe Milli Eğitim Müdür Adem Sümen, Milli Eğitim Şube Müdürü Hüseyin İzci, Okul Müdürleri ve Öğretmenler katıldı.

Okul Müdürü Ramazan Sümen yaptığı açılış konuşmasında, okulumuz 2010 – 2011 Eğitim Öğretim yılında açılmış ve açıldığı günden bu güne “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi” alanında eğitim, öğretim hizmetini sürdürmektedir.

Gelişmiş toplumların en önemli göstergelerinden birisi de ülke nüfusunun her kademesine her seviyesine  nitelikteki bireylerine verdiği değer ve hizmetlerdir. Eğitim ve öğretim de bu hizmetlerin en önde gelenidir. Örgün ve yaygın eğitim, okul öncesi eğitimi, özel eğitim, rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri gibi.

2016 yılı verilerine göre nüfusumuzun yaklaşık %24’ü 0-14 yaş gurubunda yer almaktadır.

Ümitlerimiz, yarınlarımız olan çocuklarımız… Geleceğimizin güvencesi olan ciğerparelerimizin erken yaşta eğitime erişebilmesi özelde belki aileler için çok önemli ama genelde devletimiz ve milletimiz için de hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenledir ki, okul öncesi eğitimine erişim her çocuk için çok önemlidir. Özellikle de (0-6) okul öncesi eğitim çağında bulunan çocuklarımız için…

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında eğitim gören okulumuz öğrencileri, 0-12 yaş çocuklarının gelişim özelliklerini tanıyarak onların alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış olurlar. Öğrencilerimiz, almış oldukları eğitimle 0-12 yaş çocuklarının sorunlarını giderici önlemler alabilen, özel eğitime gereksinim duyan çocukları tanıyıp, bu çocuklar için uygun eğitim ortamı düzenleyebilen, teknolojik gelişmelere açık, girişimci, problem çözme becerisine sahip, çevresiyle uyumlu ve olumlu iletişim kurabilen, nitelikli bireyler olarak yetişirler.

Erken çocukluk yılları, çocuğun kimlik ve kişilik gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir, Kadınlarımızın da çalışma hayatına atılması çocuklarımızın gelişimi açısından hayati bir zaman olan bu dönemde çocuklarından uzak kalmaları bir eksiklik olarak görülmüş ve bu eksikliği gidermek için okul öncesi eğitim kurumlarına ihtiyaç duyulmuştur. Günümüzde kadınlarımız çalışma hayatında daha fazla yer alması okul öncesi eğitim kurumlarına olan ihtiyaç da aynı oranda artmasına neden olmuştur. Buna paralel olarak da Çocuk Gelişi ve Eğitimi alanı hızla gelişmiş ve okul öncesi eğitim kurumlarına olan talebi de artırmıştır. Bu kurumlarda görev alacak nitelikli, iyi yetişmiş elamanlara da ihtiyaç fazlalaşmıştır. Bu gün Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri içinde uygulanan Çocuk Gelişlimi ve eğitimi programının süresi 9. Sınıftan sonra 3 öğretim yılı olmak üzere toplam 4 yıldır.

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanı, özellikle okul öncesi eğitim kurumlarını kapsar. Kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı, çocuk kulüplerini bu kurumlar arasında sayabiliriz. Bu alanda kamu kurumlarının yanında özel kuruluşlar da faaliyet göstermektedirler.

Okul öncesi dönem, çocuğun gelişiminin en hızlı yaşandığı bir dönem olduğu için, çok verimli değerlendirilmesi gereken bir dönemdir. Çocuğun hayatının geri kalan kısmının şekillendiği bu dönemde, çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, temel eğitimini alması, sosyal ve psikolojik açıdan sağlıklı gelişmesi de çok önemlidir.

Çocuk gelişimi ve eğitimi alanı iki dalda şekillenmektedir. Birincisi çocuğun gelişim ilkelerine uygun, eğitim programını uygulamada yeterlik kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin uygulandığı “ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİ” dalı, İkincisi de özür gurubuna uygun, eğitim programını uygulamada yeterlik kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimin uygulandığı “ÖZEL EĞİTİM” dalı. Bu dallarda verilecek eğitime göre öğrencilerimizin, mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elamanları olarak yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanını tercih eden ve bu alanı bir meslek olarak seçen öğrencilerimizin -her alanda olduğu gibi-

İş ahlakına sahip olan, Diksiyonu düzgün olan ve anadilimizi, Türkçemizi güzel konuşan, Görgü kurallarını bilen ve uygulayan, Fiziksel-ruhsal yönden sağlıklı olan, El ve parmak becerileri gelişmiş, yaratıcı, araştırıcı ve gelişime açık, İletişim becerilerine sahip, Ekip çalışmasına uygun, Planlı, organizasyon yapabilen, pratik, çözüm odaklı, hoşgörülü ve sabırlı kimseler olmalıdır.

Okulumuzdan mezun olan öğrencilerimiz için kariyer imkânlarını da şöyle sıralayabiliriz. Başarılı olmaları halinde öğrencilerimiz;

Çocuk Gelişlimi ve Eğitimi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği, Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, Görme Engelliler Öğretmenliği, Özel Eğitim Öğretmenliği, Sosyal Hizmetler Uzmanlığı gibi alanlarda eğitim görebilirler.

Bu gün hem 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde ilçemiz okul öncesi sınıflarındaki çocuklarımız için “ÇOCUK ŞENLİĞİ” etkinliği yapmak hem de ilçemiz ortaokulları 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak bir alan tanıtımı yapmak istedik. Bu anlamda öğrencilerimizin el emeği göz nuru olarak hazırladıkları ürünlerden oluşan sergiyi sunduk. Şimdi de çeşitli drama, tiyatro ve defile ile siz değerli misafirlerimize sunacaklar. Ben sergi ve sahne etkinlikleri için emek harcayan tüm öğretmen ve öğrencilerimi huzurlarınızda tebrik ediyor, teşriflerinizden dolayı siz değerli misafirlerimize de şükranlarımı sunuyorum dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.