KURU ÜZÜMDE İHRACAT REKORU KIRILDI

KURU ÜZÜMDE İHRACAT REKORU KIRILDI

ABONE OL
Haziran 6, 2021 15:05
KURU ÜZÜMDE İHRACAT REKORU KIRILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa’nın ve ülkemizin stratejik ürünü çekirdeksiz kuru üzümün 2017-2018 sezonundaki ihracatında satış rekoru kırıldı.  Geçen seneki ihracat miktarı 270 bin ton iken bu yıl 279.343 ton satış gerçekleşti.

Konu hakkında bilgiler veren ve Dünya’da üzüm ihracatında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını söyleyen Manisa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Metin Öztürk; “Ülkemizin geleneksel ihracat ürünlerinden biri olan çekirdeksiz kuru üzüm ihracatının tamamına yakını Manisa’dan gerçekleşmektedir. İlimiz bağcılarının itina ile ürettikleri kuru üzümler Japonya’dan Jamaika’ya, Almanya’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar Dünya’nın dört bir yanına ihraç edilmektedir. En önemli ihracat pazarımız ise İngiltere, Almanya, Hollanda ve İtalya olmak üzere AB ülkeleridir.

İhracatımızın başarılı bu gelişiminde, çiftçimizin bilgisi, özverisi, emeği, ilgisi asla göz ardı edilemez. Manisa çiftçisi bilinçlidir. Bağcılarımızın üstün gayretleriyle ilaç kalıntısız üzüm üretmekteyiz. Dünya sıralamasındaki birinciliğimizin korunması ve üzüm ihracatının kesintisiz devam etmesi için 2018 yılı, İl Müdürlüğümüzce “Kalıntısız Üzüm Üretim Yılı”  olarak değerlendirilmiştir. Bu amaçla Müdürlüğümüz tarafından üreticilere eğitimler verilmiş, personelin sahada aktif olarak bulunmaları sağlanarak, kalıntısız üzüm üretimi yönünde üreticiler teknik yönden desteklenmiştir. Eğitim ve yayım çalışmaları, tarımsal ürünlerin tüm yetişme dönemini kapsayacak şekilde yıl boyunca gece ve gündüz olmak üzere her Mahallede yapılmış ve tüm üreticilere ulaşılmaya çalışılmıştır.

Bağ Tahmin ve Erken Uyarı Projesi kapsamında; hastalık ve zararlıları ile mücadele zamanları İl/İlçe Müdürlüğümüzce tespit edilerek, üreticilere zamanında doğru koruyucu mücadele yapmaları duyurulmuştur. İlanlarımız Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün kullanmaya başladığı “Manisa Tarım Sms Sistemi” aracılığıyla, sistemde kayıtlı 50 bin bağcıya duyurulmuştur.

Üretici bilinçlendirme çalışmaları; Tariş, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Odası, kuru üzüm ihracatçı firmaların yetkilileri tarım danışmanları ve bayiler başta olmak üzere tüm paydaşlarla işbirliği içinde yapılmıştır.

Dün olduğu gibi bundan sonra da özveri içerisinde çalışacak ve üreteceğiz. Bu başarı başta Manisalı üreticilerimiz olmak üzere hepimizindir. Güzel yarınlarımızı inşa ederken hep beraber olacağız. Tüm üreticilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.