2021 yılı, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak Kutlanacak

2021 yılı, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak Kutlanacak

ABONE OL
Haziran 6, 2021 13:42
2021 yılı, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak Kutlanacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak kutlanmasına ilişkin genelge yayımladı.

 

 

Resmi Gazete’de yer alan genelgede, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarından biri olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzalı genelge ile bu kapsamda düzenlenecek Yunus Emre’yi Anma Etkinlikleri tüm ülke genelinde Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürütülecek.

 

Etkinlikler Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabilecek

 

Etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ve benzeri belge ve görsel dokümanların Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilgili kurumlarla belirleneceğini ve kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacaktır. Bu çerçevede yıl boyunca tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.” ifadelerini kullandı.

 

Başkan Tosun; “Yunus Emre Diyarı Kulamıza Hayırlı Olsun”

2021 yılının Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile “ Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edilmesine ilişkin sosyal medya üzerinden açıklama yapan Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, “Kula’nın inanç turizminde Emre Mahallemizde bulunan Yunus Emre ve Tabduk Emre Türbeleri çevresinde Manisa Büyükşehir Belediyemiz ile başlattığımız çevre ve meydan düzenlemesi çalışmalarında sona gelindi. Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan imzalı, 2021 yılının “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olması kararı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile Resmî Gazetede yayımlandı.

2021 yılı, Türkiye, Türkçemiz, Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre’nin diyarı Manisamız ve Kulamız için bambaşka bir yıl olacak, inşallah

Allah hayırlı, uğurlu etsin” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.