ABD NEREYE KOŞUYOR ! « Ege Denge

27 Kasım 2021 - 09:56

ABD NEREYE KOŞUYOR !

ABD NEREYE KOŞUYOR !
Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 7:50

ABD NEREYE KOŞUYOR !
Sevgili okuyucularım;
ABD İRAN’a gözdağı vermek için mi? Yunanistan’la işbirliği kapsamında, Ak Deniz bahanesi ile Kızıl Denizde gövde gösterisine kalkışıyor. Soru işaretleri cevap arar iken yanıtlar çok amaçlı karşımıza çıkmaktadır.
ABD Donanması’ndan 11 KASIM da yapılan açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in İsrail devleti ile ilişkilerinin normalleşmesinin bir yıl sonrası, ilk kez İsrail ile ortak deniz tatbikatı yapacaklarını açıkladı.
Müslüman ülkeler diyarı, Orta Doğu karmaşasında, Fas ve Sudan’ın da katıldığı ilişkileri normalleştirme anlaşması, yirmi yılı aşkın zamandır, devam eden Filistin ihtilafı çözülmeden diplomatik ilişkilerin ortaya çıkmayacağı felsefesini ve Arapların uzlaşmasını ihlal etmiş oldu.
Bu ortak tatbikat, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in geçen Eylül ayında diplomatik ilişkiler kurmaları nedeniyle İsrail ile açıkça yaptıkları ilk askeri işbirliği oluyor.
ABD Deniz Kuvvetleri Merkez Komutanlığından, koramiral Brad Cooper, “Ortak Deniz güvenliği yeteneklerini artırmak için, Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrailin, ortaklarla müştereken ABD kuvvetlerinin tatbikattaki iş birliğini, görmek heyecan vericidir” diyor.
Koramiral Brad Cooper ayrıca, “Kızıl Denizdeki ortak tatbikat, bölgesel güvenlik ve istikrar için önemli olan serbest navigasyon ve ticaret akışını korumaya yardımcı olacaktır.” diyor.
Düşünmemiz gereken bir konuda; ABD ve Yunanistan, Lozan Barış Anlaşması’na göre, asker ve silah bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan tarafından deniz ve hava üssü açmış olması. Çarşamba günü, “10 KASIM ATATÜRKÜN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNE DENK GETİRİLEREK” Dedeağaç’a 101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmatlarla doldurulmuş olması. Ve Üs’sün 11 KASIM perşembe günü resmi törenle açılışı yapıldı.

Kızıl Denize baktığımızda, Koramiral Brad Cooper’ın açıklamaları, Kızıldeniz’de Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz ile birleşen beş günlük manevraların “Ortak Tatbikatta yer alan güçler arasındaki ortak savunma işbirliği etkileşimini güçlendirmeyi” amaçladığını da belirtiyor.
Bu mesaj düşündürücü olmaktadır.
Çarşamba günü başlayan Kızıl Denizden Ak Denize ulaşacak bu Tatbikat, askeri bir araç olan USS-Portland gemisinin açık denizlere yandan erişim, arama ve el koyma eğitimini de kapsadığı bilinmektedir.
İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve ABD, daha önce bölgedeki gemilere saldırılar düzenlemekle suçlanan İran’a ilişkin endişelerini paylaşmaktan da geri kalmıyor.
Kızıldeniz’in, diğer konumunu Yemen kapsar, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 2015’ten bu yana İran destekli direnişçilere karşı hükümet güçlerinin yanında savaştığı Yemen ile sınır komşusu olduğunu hatırlamamız gerekiyor galiba.
Kızıl Denizde yakılacak ateş, Akdeniz’den, sınırımız yakınlarındaki Dedeağaç’a ABD’nin konuşlanmasının Rusya’yı güneyden kuşatma projesi mi? Yoksa Çin’in Kuşak-Yol Projesi’nin Avrupa’ya açılan kapısını kapatmak mı? “ABD, Dedeağaç ve o bölgede konuşlanmasıyla, Çin’in önüne de set çekmiş olacak. Bekleyelim görelim.
Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.