ABONE OL
Mart 16, 2022 13:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ERMENİSTAN KABUĞUNU KIRIYOR?
Sevgili okuyucularım;
Bir Devlet düşünün; Rusya’nın iç güdümlü koruması, Rusya ortak birliklerinde yer alması, Sınırlarının Rusya tarafından korunması, Fransa ve Batının göz kırpması, siyasal satranç değerleri, Uluslararası hukuksal kurallarının lehlerine uykuya yatırılarak uygulanmaması, köklü devlet yapılanma geleneklerinin olmaması, göbekten bağlılıklar, geçmişin “sözde soy kırım” yalanlar üzerine siyasi yapılanma ideolojileri, Ekonomik olanaklar ve olanaksızlıklarının kapsamında, halkının içine ekilen kin ve nefret tohumları, Diasporasının elleri kanlı olarak, devletin yetkili otoriter organı konumunda olması, kendilerini “küçük Rus” yapısı içinde sanmaları, belki de ülkesindeki tüm yapısallıklarla birlikte, “ durmadan sızıntı yapan, Nükleer santrale sahip olması,” Ermenistan’ı kabuğunun içine hapseden başlıca olaylar sayıla bilinir. Varlığını sarmalayan dışa bağımlı ve güdümlü ağların içinde devlet yapısını ne kadar sürdüre bilirdi. Yaşanır da, ne kadar yaşanırdı? Sorusu önem taşımaktaydı.
Hep kabuk içinde yaşayan devlet olma yerine, Dünyanın yeniden yapılanmasının içinde bulunduğu ortamda, kendini soyutlaması, kabuğunu kırmadan, Egemen güçler tarafından bir yerlere sürüklenmeden kendi kabuğuna sarılarak “Midye” gibi ne kadar yaşaya bilirdi?
Rusya’nın av sahnesinin önünde yürüyen, eski ortağı Ermenistan; Azerbaycan’ın 44 günlük savaş galibiyetinin karşısında işgal altında tutuğu topraklarda eriyerek, dost bildikleri tarafından av alanında terk edilen Ermenistan oldu.Ukrayna’nın düştüğü konumdan ders almış olmalı ki, kabuğunu kırmaya başladı.
14 Mart 2022 Pazartesi günü, Azerbaycan tarafının Ermenistan tarafına iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine ilişkin temel ilkeleri sunmasının ardından Ermenistan tarafından da, ATT’nın Minsk Grubu liderlerine barış görüşmeleri için çağrıda bulunduğu görülmektedir.
Azerbaycan Cumhur Başkanı İlham ALİYEV Barışa kalıcı adımlar atmak istiyor.
Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Basın iletişim servisi ofisi başkanı Leyla Abdullayeva açıklamasında, “birkaç gün önce Ermenistan ile ilişkilerin oluşturulmasına yönelik temel ilkeler önerisinin arabulucular tarafından Ermenistan’a sunulduğunu” belirtiyor.
Ermenistan ve Azerbaycan, arasındaki ilişkileri normalleştirmek için beş temel ilke sunulduğunu belirtiyor:
1- Azerbaycan ve Ermenistan karşılıklı, biri, birlerinin egemenliğinin, toprak bütünlüğünün, uluslararası sınırların bütünlüğünün ve siyasi bağımsızlığın karşılıklı olarak tanıması;
2- Biri birlerine karşı toprak iddialarının eksikliğinin karşılıklı olarak tespit ile, onaylanması ve gelecekte tekrar böyle bir iddianın gündeme gelmeyeceğine dair yasal bir yükümlülüğünü kabul etmesi.
3- Devletlerarası ilişkilerde, karşılıklı biri birlerinin güvenliğine yönelik tehditlerden, siyasi bağımsızlık ve toprak bütünlüğüne karşı tehdit ve güçten ve BM Şartı’nın amaçlarına uymayan diğer durumlardan kaçınmaları,
4- Devlet sınırlarının çizilerek sınırlanması ve karşılıklı diplomatik ilişkilerin kurulması.
5- Karşılıklı Ulaşım ve iletişimin açılması, Ekonomik ve siyasal ilgili diğer iletişimlerin kurulması ve karşılıklı çıkarların korunması, belirlenecek diğer alanlarda işbirliğinin kurulması.” Açıklamasında bulunmuştur.
Leyla Abdullayeva, iki ülkenin bu temel ilkelere dayalı yoğun, sağlam ve sonuç müzakereleri yürüterek ikili bir barış anlaşması yapabileceğini belirtiyor. Bu önerilere karşılık olarak, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın Azerbaycan’ın önerilerine yanıt verdiğine dikkat çeken bir bildirimde bulunuyor.
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Ermenistan, Azerbaycan’ın yaptığı önerilere cevaben yanıt verdi.” Diyor. ATT’nin Minsk Grubu liderlerine Birleşmiş Milletler Şartı kapsamında, Uluslararası Siyasi ve Sivil Haklar Paktı ve Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki barış anlaşması için Helsinki Sonuç bildirgesi kapsamında, ilgili görüşmeler yapma çağrısında bulunduğunu” açıklıyor.
Yalınız Ermenistan değil, bir çok ülke kabuğunu kırmaya başladı, artık “eski tas, eski hamam” demeden, 3.cü Dünya savaşının kızışma sıcaklığı karşısında, Kafkaslarda, orta doğuda, AB dahil bir çok ülkede “Kabuğunu kırmaya başladı bile. İsrail, Yunanistan ve ABD’de bu kapsam içinde olmak zorunda kalacaktır.
Temennimiz, savaşta günahsız yoksul insanların ölümlerinden kan ile beslenen, emperyalist egemen güçlerin, ”Yılan” gibi kabuk değiştirme yerine “Midye” gibi kabuklarını kırarak şeffaf yapıda kalmaları dileğiyle; Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.