ABONE OL
Nisan 13, 2022 13:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sınav Kaygısı
Doğduğumuz andan beri bir yaşamın içindeyiz. Hayata adapte olmaya çalışıyoruz. Büyüdükçe sorumluluklar artıyor. Sorumluluklar arttıkça beklentiler de artmaya başlıyor. Bir de hayatın gerçekleri dediğimiz olgu var. Değişmesi zor olan gerçek durumlar. Gerçek ile beklentiler arasındaki fark artmaya başlayınca kaygı oluşmaya başlıyor. Kaygı bir seviyeye kadar bu normalse de aşırı kaygı bizi anksiyeteye götürüyor. Aşırı kaygılı birey hayata adapte olmada sorun yaşamaya başlıyor.

Öğrencilik yıllarından itibaren sınavlarla imtihan olmaya başlıyoruz. Yıllarca emek veriyoruz. Bir yarış sisteminin içinde verdiğimiz emeklerin karşılığını almak istiyoruz. Fakat bu durum hemen öyle kolay olmuyor. Bu durumu etkileyen çok fazla etken oluyor. Bilgi seviyemiz, çalışma planımız, aile ilişkilerimiz, sınava karşı algılarımız, sosyal baskılar, stresi yönetme becerilerimiz, problem çözme seviyemiz gibi durumlar bunlardan sadece bazıları…

Yukarıdaki etkenlerin olumlu seviyede olmadığı durumlarda sınav kaygısı oluşmaya başlıyor. Sınav kaygısının belirtilerine baktığımızda ‘Ya Yapamazsam, ya sorular zor olursa, ya unutursam, diğerleri ne der, başarılı olamazsam bir hiçim… ’ gibi düşüncelerde; aşırı korku, üzüntü, endişe gibi duygusal belirtilerde; uyuyamama, terleme, titreme, ateş basması, ağız kuruluğu, mide bulantısı gibi fiziksel belirtilerde; deneme sınavlarından, sınavın olacağı mekânlardan kaçma kaçınma gibi davranışlarda görülür. Her kişide farklı belirtiler de görülebilir.

Sonuç olarak sınav kaygısını yönetmek, en az sınav kadar önem arz etmeye başlıyor. Çünkü yıl boyunca verilen emeğin sonucu birkaç saatlik sınavlarla ölçülüyor. Kaygıyla baş etmek ve sınav kaygısını aşmak ise zor değildir. Psikolojik görüşmelerle kısa sürede aşılabilen ve çözüme kavuşan bir durum olduğunu biliyoruz.

Psikolog Ali ÇETİN
İnstagram: kulapsikolog

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.