ABONE OL
Haziran 22, 2022 15:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SASAM BAŞKANI KARAKÖSE’DEN ALMAN BAŞKANA TARİHİ AYAR!
Kosova’nin başkenti Priştina’da “Taşımacılığın Geleceği” konulu uluslararası toplantı dikkat çekici bir diyaloğa sahne oldu.
Türkiye’yle birlikte Almanya, Italya, Portekiz, Slovenya, Arnavutluk, Hirvatistan, Estonya ve Makedonya’ dan parlamenterlerin ve temsilcilerin katıldığı konferansta ulaştırmadan çevreye birçok konu ele alındı. Konferansta, yeşil bir geleceğin inşa edilmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için ulaştırma sektöründe yapılması gereken değişikliklerin ele alindiği program ilginç anlara sahne oldu. Türkiye’yi temsilen TBMM heyetinin katıldiğı konferansın ilk bölümünde, Sahipkıran Stratejik Araştirmalar Merkezi (SASAM) Başkanı Mesut Emre Karaköse, milletvekilleri ve uzmanların aralarinda bulunduğu heyette konuşmacılar arasinda yer aldı. Avrupa Karayolu Taşımaciliğı Araştırma Danişma Konseyi (ERTRAC) Başkanı ve Alman Otomotiv Mühendisi Stephan Neugebauerin de sunum yaptiği panelde entegre ulaşım sistemlerinden, ulaşım sektörünün çevresel etkilerine kadar bir çok konu ele alındı. Konuşmaların ardından panelin moderatörü Friedrich Ebert (Alman) Vakfı Program Koordinatörü Rudina Nallbani dinleyicilere söz hakki vererek soru – cevap bölümünü başlattı. Bu esnada uçak saatini gerekçe göstererek toplantidan ayrılmak isteyen ERTRAC Başkanı Stephan Neugebauer, SASAM Başkanı Karaköse’nin müdahalesi üzerine yerine oturarak dinlemeye devam etti.

“ENDİŞELER YERSİZ”
Dinleyicilerden gelen soruların çoğunluğu Türkiye’deki uygulamalar hakkındaydı. Katlimcilarin yorum ve katkılarının ardından konuşmacılara yeniden söz hakkı verildi. Bu bölümde SASAM Başkanı Karaköse Türkiye’deki hız limitleri, yaya trafiğine ilişkin düzenlemeler, elektrikli otomobil çalışmaları, şehirlerarası ulaşım ağları ve alternatifleri gibi konularda ülkemizin iyi uygulama ö’neklerine değindi. Türkiye’nin kara yolu ve demiryolu ağıinda büyük bir ilerleme kaydettiğini, başta büyükşehirler olmak üzere nüfusun büyük çoğunluğunu otoyollarla, köprülerle ve yüksek standartlı yollarla birbirine bağladiğını ifade etti. Karayollarında seyir halindeki araçların modellerin ve özelliklerinin çok geliştiğini, Almanya’da hiz limiti olmayan otoyollar karşısinda Türkiye’deki hız limitlerinin artırılmasina yönelik endişelerin yersiz olduğunu vurguladı. Elektronik denetleme sistemleri, uyarı işaretleri, eğitim faaliyetleri gibi birçok çalışmanın seyir güvenliğini artırdiğını belitti. Almanya’nın eski nesil ve geleneksel teknolojilerde önemli bir konumu olsa da, Türkiye’nin elektrikli otomobil piyasasinda belirleyici bir aktör olacağıni, bu yoldaki çalışmalarda sona yaklaşıldığını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.